Články » KÍRTAN

Kírtan znamená v překladu „společné zpívání manter“. Je to nejvíce dynamická forma meditace

KÍRTAN

KÍRTAN

Kírtan znamená v překladu „společné zpívání manter“. Je to nejvíce dynamická forma meditace, při které můžete použít různé hudební nástroje a melodie. Nejčastěji se používají mantry:

  • HARIBOL NITAJ GÓR NITAJ GÓR HARIBOL

  • GOPÁLA GOVINDA RÁMA MADANA- MOHÁNA

  • GÓRANGA

Všechny tyto mantry můžete použít ke zpívání s přáteli, rodinou, dětmi či lidmi, které o to mají zájem. Existují dva způsoby:

  1. Celá skupina zpívá společně.

  2. Je vedoucí osoba, která mantry předzpívává a ostatní ji následují (opakují to, co předzpívává).

Samozřejmě není důležité, jak kdo zpívá nebo hraje; důležité je, jak se kdo pohrouží v meditaci a soustředí na mantry. Osobně zažijete chuť a přitažlivost manter. Tak se sami přesvědčíte o tom, že mantra není obyčejný hmotný zvuk, ale transcendentální vibrace. Mantra se vám nikdy neomrzí jako obyčejný hmotný zvuk, naopak, můžete ji zpívat celý život a stále bude čerstvá a přitažlivá, ba co více, čím více mantry zpíváte, tím se stávají přitažlivější.

Při kírtanu můžete používat jakékoliv nástroje: kytaru, klávesy, bubínky, chrastítka, zvonečky, harmoniku, dřívka apod.; dechové nástroje se však příliš nehodí, protože nemůžete hrát a zároveň zpívat (např. na flétnu), neboť zpívání – vyslovování a soustředění se na mantru je prioritní. Pokud na žádný nástroj nehrajete, stačí jen tleskat do rytmu a tančit. Mantry si můžete pobrukovat jen tak sami pro sebe či zpívat v autě na jakoukoli melodii, kterou znáte.