Články » Meditace prospívá zdraví

Američtí badatelé zjistili, že meditování má příznivé biologické účinky na tělo. 

Meditace prospívá zdraví

Američtí badatelé zjistili, že meditování má příznivé biologické účinky na tělo. V jedné menší studii tvrdí, že prospívá činnosti mozku, snižuje úzkost a posiluje imunitní systém. Napsal o tom zpravodajský server BBC News.


Meditování se praktikuje od starověku, především v Orientu. Nyní se k meditacím uchyluje stále více lidí na celém světě jako k prostředku proti stresu a také proti bolestem, které jsou důsledkem různých nemocí.


Badatelé z americké University of Wiconsin-Madison sledovali 41 osob a zaměřili se na meditační techniku, kterou rozpracoval odborník Jon Kabat-Zinn s cílem pomoci nemocničním pacientům vypořádat se s bolestmi a nepohodlím. 

Pětadvacet z 41 sledovaných osob meditovalo jednou týdně, dostávalo domácí zadání a zúčastnilo se ještě sedmihodinového duchovního cvičení. Ostatní tvořili kontrolní skupinu, což znamená, že žádným výcvikem v meditování neprošli. 

Po osmi týdnech vědci měřili sledovaným osobám elektrickou aktivitu ve frontální oblasti. Přitom zjistili, že aktivita levé části této mozkové oblasti byla u osob, které meditovaly, větší než u ostatních a že tito lidé byli méně úzkostní a z hlediska emocí pozitivněji naladění. 

Na začátku experimentu byla jeho účastníkům naočkována chřipka. Osoby, které docházely na meditace, si podle vedoucího badatelského týmu Richarda Davsona vytvářely více protilátek než osoby z kontrolní skupiny. 

"Ačkoli naše studie je předběžná a je třeba dalšího zkoumání, výsledky nás velmi povzbudily," prohlásil Davson. 

Závěry ze studie amerických vědců byly uveřejněny v odborném časopisu Psychosomatic Medicine. 

Zdroj: ČTK