Články » Meditovat může každý

Existuje mnoho mýtů na téma meditace. Pro většinu z nás se slovo „meditace“ spojuje ...

Meditovat může každý

Existuje mnoho mýtů na téma meditace. Pro většinu z nás se slovo „meditace“ spojuje s představou sezení v tichosti se zavřenýma očima, zkříženýma nohama a klidnou myslí. Takto pojatá meditace pro nás představuje boj s usínáním a bolavýma nohama. Ale naštěstí existuje snadný a příjemný způsob meditace s mantrou.


Již po tisíce let starobylá védská písma a velcí učitelé meditace hlásí, že každý může začít meditovat.

Není důležité, kolik máme let, problémů, nezáleží na tom, jaké máme fyzické či psychické predispozice, každý z nás může bez problému začít meditovat za jakýchkoliv okolností. 

Velké autority a seberealizovaní mistři meditace ve svých naukách zdůrazňují zvláštní postavení meditace s mantrou a její nezvykle blahodárný vliv. Všechny k ní povzbuzovali a prohlašovali, že k praktikování této meditace není nutné se vzdávat svých povinností, přátel či rodiny, ba naopak. Nejúčinnější doporučovanou metodou je dynamická meditace ve skupině jiných osob, čili společné intonování manter.

Samozřejmě existují také individuální techniky, které můžeme praktikovat o samotě, ale k jejich realizaci stačí jít na procházku do blízkého parku nebo si najít klidné místo doma. Starobylá nauka jógy hlásí, že pro intonování manter nejsou žádná přísná a strohá pravidla, takže i když je intonuješ třeba ve sprše, nebo je prostě posloucháš na mp3 – přinese to postupně výsledek.

Praktikování meditace s mantrou je snadné a dostupné pro každého.

Meditovat může každý, bez ohledu na věk, pohlaví, barvu pleti atd. Meditační techniky, které představujeme, jsou natolik snadné, že dokonce malé děti je mohou úspěšně provádět a mít z toho radost. 

Někomu se možná může zdát, že meditace je pro svaté, duchovně pokročilé nebo dokonalé osoby. Je to ale další mýtus, protože je možné ji rozpočít za jakýchkoliv podmínek a s jakýmkoliv životním zavazadlem. Dokonce i když máme špatné návyky, meditace je úžasným způsobem k jejich překonání. Každý může začít meditovat již teď a žít v plné vnitřní spokojenosti a rovnováze.