Články » Budu mít dostatek bílkovin?

Spíše než si dělat starosti s tím, zda budeme mít dostatek bílkovin ...

 Budu mít dostatek bílkovin?

Pokud již jsi vegetariánem nebo o tom přemýšlíš, pouhou konzumací dostatečného množství jídla z rozličných zdrojů (tak, aby pokrylo množství kalorií na den), automaticky získáš dostatek bílkovin. To je proto, že každá rostlinná potravina obsahuje kompletní bílkoviny v různém množství. Některé rostlinné potraviny jako brokolice, chřest, bambusové výhonky, a růžičková kapusta obsahují vysoké množství bílkovin, a to dokonce více (procentově vůči kaloriím) než hovězí maso, mléko či vejce.

Přestože mnoho lidí se mylně domnívá, že k tomu, aby byli zdraví, potřebují hodně bílkovin, ve skutečnosti strava bohatá na bílkoviny je spojována s několika zdravotními problémy. Přebytečné množství bílkovin se štěpí v játrech a je vylučováno ledvinami v moči. Moč se chová močopudně, což má za následek ztrátu vody a minerálů v ledvinách. Jednou z nejdůležitějších ztrát je ztráta vápníku. 

Ztráta vápníku je spojována s osteoporózou – křehkými kostmi, které se snadno lámou. Výskyt osteoporózy resp. řídnutí kostí se odhaduje v České republice zhruba na 1 milion obyvatel, přičemž mezi 70. a 80. rokem života utrpí jedna ze čtyř žen a jeden ze čtyřiceti mužů osteoporotickou frakturu.

Nicméně osteoporóza se nezdá být problémem v zemích, kde potřeba bílkovin je splněna spíše z tradičních jídel na rostlinné bázi, tak jako například z rýže a zeleniny v Číně; fazolí, rýže a tortil v Mexiku; a zeleninového kari a luštěninových dálů v Indii. Tato fakta vedla mnoho lékařů, vědců, a výzkumníků k závěru, že strava bohatá na živočišné bílkoviny, tak populární v západních zemích, může být příčinou tak vysokého výskytu osteoporózy. 

Jiným problémem spojeným se stravou bohatou na bílkoviny, jsou ledvinové kameny, snížená funkce ledvin, dna, a rakovina prsou, prostaty, slinivky břišní, střev, konečníku a dělohy. 

Masitá strava obsahuje příliš mnoho bílkovin, což neprospívá našemu zdraví. Vegetariánská strava poskytuje většinou nižší příjem bílkovin, pokud se nepřejídáte mléčnými výrobky bohaté na bílkoviny nebo nejíte přespříliš luštěnin. Více než jedno luštěninové jídlo denně, které má vysoký obsah bílkovin, jako například fazole, hrášek a čočka, mohou vést k bílkovinnému přetížení dokonce i u vegetariánské stravy.

Spíše než si dělat starosti s tím, zda budeme mít dostatek bílkovin (což je téměř nemožné, pokud jíme s rozumem), bychom se měli zajímat o naše zdroje bílkovin. Pokud přijímáme bílkoviny z živočišných zdrojů, nejen, že jich přijímáme přespříliš, ale s nimi také cholesterol, nasycený tuk, žádnou vlákninu a uhlovodany, a každý z těchto „extra přísunů“ nám může způsobit vážnější zdravotní problémy. 


Nebude mi chybět železo?
Špenát má 14 krát více železa než typická svíčková! Ovšem, maso je dobrým zdrojem železa, ale zelenina je ve skutečnosti lepším zdrojem. Je to díky jejímu obsahu vitaminu C (který nenajdeme v mase, mléčných výrobcích, vejcích, tuku a cukru), který napomáhá vstřebání železa. Dobrými zdroji železa jsou zelená listová zelenina, sušené meruňky, sušené švestky, broskve, rozinky, datle, luštěniny, ořechy, celá zrna, melasa, tofu, klíčky vojtěšky (alfa-alfa), hrášek, slunečnicová semínka, pšeničné klíčky, otruby, sojové mléko.

A jak to je s vitaminem B12?
V roce 1985, doktor M. Klaper uvedl, že nedostatek vitamin B12 je naprosto výjimečný mezi vegetariány. 

Vynikajicími zdroji vitaminu B12 jsou tempeh, miso, obohacené sojové mléko, mořské řasy, houby, petržel, droždí. Osoby stravující se vegetariánsky by měly přijímat kvalitní zdroj vitaminu B12 nejméně třikrát týdně.

Nejdůležitější je, abychom se přespříliš netrápili o výživu, a byli schopni si vychutnat vegetariánskou zkušenost. Buďte odvážní a vyzkoušejte nové recepty. Nenechte se odradit zdánlivě dlouhým seznamem ingrediencí, většina z nich steně představují bylinky a koření, která lze snadno sehnat.